- Koło PZW "ZŁOTY KARAŚ"

WITAMY na stronie Koła PZW "ZŁOTY KARAŚ" Przy MAHLE Behr w Ostrowie Wlkp. (Okręg KALISKI)
Idź do spisu treści

Menu główne:

ATLAS RYB 1
 
 

KARAŚ SREBRNY

 
 
KARAŚ SREBRZYSTY

Karaś Srebrny - (Carassius auratus gibelio)
Rodzina - Karpiowate (Cyprinidae)
Woda
- strumień, rzeka, ujście, jezioro, staw
*
Pochodzi ze wschodniej Azji
*   
Bliski krewny złotej rybki
*   
W wodach europejskich często występują tylko samice

 
 

Budowa zewnętrzna
Ciało umiarkowanie wyciągnięte, bocznie ścieśnione. Brak wąsów. Łuski duże, 28-32 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa wysoka, z 17-25 promieniami, jej krawędź jest prosta lub lekko wypukła. W płetwie odbytowej 8-11 promieni, płetwa ogonowa wcięta. Zęby gardłowe jednorzędowe. 4-4. Na pierwszym łuku skrzelowym 35-48 wyrostków filtracyjnych. Grzbiet jasny, brązowawy. Boki i brzuch żółtawe, srebrzyście lśniące. Otrzewna jamy ciała czarna. Długość 15-35 cm, maksymalnie 45 cm.

Występowanie

Stojące i wolno płynące wody o miękkim podłożu, gęsto porośniętym roślinnością. We wschodniej Azji od basenu Amuru po Syberię. Obecnie sztucznie wprowadzony do wielu wód europejskich.

Tryb życia

Karaś srebrzysty często występuje razem z karasiem (Carassius carassius), gdyż nie tylko jest do niego podobny z wyglądu i ma takie same wymagania pokarmowe, lecz również - tak jak on jest odporny na niekorzystne warunki środowiska. Rośnie szybciej od karasia, dlatego - zwłaszcza w Europie Wschodniej - hodowany jest jako ryba stawowa. Tarło - maj, do czerwca. Ikra (160000-380000) składana jest w płytkiej wodzie, wśród gęstej podwodnej roślinności. Okres inkubacji ikry trwa 5-7 dni. Dojrzałość płciową gatunek ten uzyskuje w 3-4 roku życia (przy długości 15-20 cm).

Odżywianie

Małe zwierzęta denne, zooplankton i rośliny wodne.

Ciekawostki

Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy karasia to... japończyk, japoniec, karaska i bąk.

Uwagi

Złota rybka (Carassius auratus auratus) z wyglądu jest bardzo podobna do karasia srebrzystego. Ma jednak większe łuski (26-28 wzdłuż linii bocznej). Pochodzi ze wschodniej Azji.

 
 
PRAWO

Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW
nie posiada wymiaru ani okresu ochronnego.

RADA WĘDKARSKA

Karaś srebrzysty jest jednym z dwóch podgatunków karasia chińskiego (Carassius auratus). Drugi podgatunek to karaś złocisty. Jego udomowioną formą jest rozprzestrzeniona na całym świecie złota rybka, najpopularniejsza obecnie ryba stawikowa. Istnieje wiele jej odmian barwnych przez złote i srebrne po białe, różniących się ponadto kształtem głowy i połetw. Do najpospolitszych odmian należy welon, kometa i teleskop, słynne są także lwia główka, jajoryb, tygrysek czy jaskółczy ogon.

 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego